Politik

50 år efter militärkuppen i Chile

11 september 2023. 50 år har gått sedan militärkuppen i Chile. I det här specialavsnittet pratar Kontexts medarbetare, Mireya Echeverria Quezada och Lizette Romero Niknami om att ärva kamp och sorg.

Bild: Jesper Forsberg Landin
Bild: Jesper Forsberg Landin

I detta specialavsnitt med anledning av att det i år är femtio år sedan militärkuppen, pratar exilchilenarna Mireya Echeverria Quezada och Lizette Romero Niknami om vad det innebär att vara barn till politiska flyktingar, utbyter familjeberättelser om kamp och sorg, och försöker att vara hoppfulla inför framtiden.

Vi får även lyssna på en nyskriven dikt av poeten Valentina Cuevas. Dessutom: Mireya och Lizette traumabondar över en gemensam avsaknad av empati! Mireya förväxlar en känd svenskchilenare med Alejandro Fuentes Bergström! Och mycket mer!

Klippare: Joel Zettegren
Jinglar: Gerald Lombano

Etiketter:


Fortsätt läsa

Politik: Maria Malmer Stenergards kavaj

Hanna vaknade mitt i natten till en tio år gammal beskrivning av vad som är rättvist, och blev inspirerad att titta på hur ordet tolkas idag. Elina har genomlevt en vecka av yttrandefrihetsinskränkningar. Och Silas har gått och blivit modejournalist.

Läs mer

Politik: På Västbanken intet nytt

I veckans specialavsnitt av Kontext Podcast intervjuar Elina följeslagaren Josefin, som just nu befinner sig i Betlehem.

Läs mer

Politik: ”Kommer du tillbaka så dödar vi dina barn”

En dag bränner någon ner Ahmed al-Tarws hus. En annan dag åker hans grannar in på sjukhus efter att ha blivit attackerade. I det lilla samhället Al-Minya är rädslan en del av vardagen. Josefin, som arbetar som följeslagare, skriver om bosättarnas våld på Västbanken.

Läs mer